SEO Copywriting – jak pisać teksty SEO, aby były korzystne dla wyszukiwarki Google?

Teksty SEO to zdecydowanie popularne elementy, z którymi stykamy się na co dzień pozycjonując naszą stronę internetową. Chcąc, aby była ona jak najwyżej w wynikach wyszukiwania oprócz contentu tematycznego na naszą stronę internetową dodajemy również teksty SEO. Są to bardzo korzystne teksty dla naszej strony internetowej, ale duża część osób nie wie do końca – czym tak właściwie są oraz jak je tworzyć i sprawdzać przed dodaniem na witrynę. W tym tekście odpowiadamy na te wszystkie pytania oraz podpowiadamy jak skutecznie pisać teksty SEO samemu zgodnie z zasadą SEO copywritingu.

Czym są teksty SEO?

Teksty SEO to teksty publikowane na stronie internetowej, które są zoptymalizowane głównie pod kątem pozycjonowania strony internetowej i wyszukiwarki Google. Są one tworzone zgodnie z zasadą SEO copywritingu, a ich głównym zadaniem jest przekazywanie jak największej ilości informacji Google o czym jest nasza strona, przy jakich zapytaniach należy wyświetlać ją w wyszukiwarce, a także o tym, że nasza strona jest bogata w treści i przydatna dla użytkownika.

 

Teksty SEO zawierają słowa kluczowe, pod którymi chcemy być widoczni w sieci oraz są skonstruowane w taki sposób, aby wyszukiwarka Google dobrze je oceniała. Teksty SEO są też pisane dla ludzi, a więc zawierają też pewne informacje merytoryczne, ale ich głównym celem jest wpływanie na pozycjonowanie strony internetowej. Teksty SEO są obok contentu tematycznego przeznaczonego dla żywych osób drugim głównym typem treści, który dodaje się na stronę internetową.

Analiza i dobór słów kluczowych

Pierwszym i podstawowym elementem, od którego powinniśmy rozpocząć pisanie tekstów SEO, jest analiza i dobór słów kluczowych. Teksty SEO zamieszczone na naszej stronie powinny zawierać słowa kluczowe z puli, którą określiliśmy dla naszej strony internetowej. Dobrym pomysłem jest tworzenie tekstu o różnej specyfice np. tekstów zawierających jedno słowo kluczowe lub poszczególne partie fraz. Słowa kluczowe powinny być zamieszczone w tekście w naturalny sposób oraz bez zbędnego nasycenia. Użycie jednego słowa kluczowego na 1000 znaków w zupełności powinno wystarczyć. Słowa kluczowe warto pogrubiać w tekście i wyróżniać je np. umieszczając je na listach punktowych lub umieszczając w nich podnośniki — zarówno te wewnętrzne jak i wychodzące. Jeśli nie mamy określonej puli słów kluczowych możemy skorzystać z planera słów kluczowych Google lub zewnętrznych keyword generatorów czy propozycji fraz w wyszukiwarce Google.

Formatowanie tekstu

Podczas pisania tekstu SEO nie powinniśmy zapominać również o formatowaniu. Wyszukiwarka sprawdzając naszą witrynę, sprawdza ją pod kątem dostosowania do czytelników. Teksty SEO nie powinienem być zatem blokiem słów, a powinny być podzielone na sekcje i nagłówki. Oprócz pogrubienia i wyróżnienia pewnych słów powinniśmy również używać list punktowych oraz tabel, a także zadbać o odpowiedni format tekstu złożony nagłówków H2, H3 itd. W tekście możemy używać również wielu innych form formatowania tak, aby treść była estetyczna i czytelna oraz jak najmniej przypominała długi ciąg znaków.

Unikalność tekstu

Teksty SEO, które piszemy i które będziemy dodawać na naszą stronę internetową w celu pozycjonowania witryny, muszą być przede wszystkim unikalne. Nigdy nie powinniśmy pożyczać treści z innych stron lub robić tego nawet w małej części. Jeśli kupujemy teksty od copywriterów, przed opublikowaniem zawsze powinniśmy sprawdzić je programem antyplagiatowym, gdyż nigdy nie mamy pewności, w jaki sposób zostały stworzone. Wyszukiwarka Google bezwzględnie wymaga unikalności tekstu, a te oznaczone jako duplikat potrafi karać w dotkliwy sposób. W efekcie zduplikowane treści mogą nie przynieść żadnego skutku lub co gorsza narazić nas na spadki w rankingu albo nałożenie filtrów i kar przez Google, a w ekstremalnych sytuacjach duplikacja contentu może zakończyć się nawet usunięciem naszej strony z rankingu wyników wyszukiwania.

Nie zapominaj o linkowaniu wewnętrznym i wychodzącym

Tworząc tekst samodzielnie, nie powinniśmy również zapominać o linkowaniu wewnętrznym i wychodzącym. Są to linki, które kierują do innych części serwisu lub tekstu albo do zewnętrznych stron www. Linki wewnętrzne mają za zadanie ułatwić indeksowanie naszego serwisu i przechodzenie robotów na poszczególne podstrony, a także ułatwiać poruszanie się po serwisie użytkownikom. Linkowanie wychodzące z kolei mają dostarczać dodatkowej wiedzy w naszym użytkownikom. Oba typy linków są pozytywnie postrzegane przez Google oraz są oznaką jakości tekstu. Z pewnością dodanie po jednym linku z każdego rodzaju w tekście SEO będzie bardzo korzystne.

Yoast

Jeśli napisaliśmy już tekst SEO, zdecydowanie powinniśmy go sprawdzić profesjonalnym narzędziem. Mogą to być np. wtyczki bezpośrednio na WordPress-ie lub narzędzia dostępne online takie jak Yoast.

 

Jest to narzędzie, które pozwala wkleić gotowe napisane przez nas teksty oraz sprawdzić ich dopasowanie pod kątem SEO jednym kliknięciem. Analiza tekstu jest bardzo szybka i daje niezwykle ciekawy raport. Dowiemy się z niego czy masz tekst jest odpowiednio podzielony oraz czy akapity są odpowiedniej długości. Dowiemy się również czy zdania nie są zbyt długie oraz czy tekst czyta się łatwo. Analizując tekst w Yoast otrzymamy także kompleksową ocenę tekstu pod kątem doboru słów kluczowych i tego czy pojawiają się one w nim w odpowiednim natężeniu. Raport po analizie naszego tekstu składa się z kilkunastu parametrów oraz norm. Dzięki niemu dowiemy się, czy spełnia on wszystkie normy, a jeśli nie, będziemy mogli łatwo poprawić go przed opublikowaniem. Jeśli piszemy teksty SEO samodzielnie, powinniśmy za każdym razem analizować tekst i upewniać się, czy jest on maksymalnie efektywny.

 

Porada: jeśli po przeczytaniu tego artykułu w dalszym ciągu nie jesteś pewny jak tworzyć teksty SEO, zdecydowanie warto udać się do agencji marketingowej lub zlecić napisanie takiego tekstu profesjonalnemu copywriterowi. Gdy nie czujemy się pewnie w pisaniu lub kwestiach technicznych możemy tworzyć teksty nie do końca odpowiadające normom. Lepiej jest zatem zarobić pewne środki i przeznaczyć je na napisanie takich tekstów niż samodzielnie marnować duże ilości czasu na tworzenie nieefektywnych treści.

Zobacz również:

Jak stworzyć lejek marketingowy pod webinar?

Pozycjonowanie stron w dużej części opiera się na awansie w organicznych wynikach wyszukiwania, czyli na SEO. Awans w wyszukiwarce powinien być jednak osiągnięty uznanymi przez Google metodami. Niestety wiele osób stosuje nieuczciwe metody, a do tego, jeżeli stosuje je agencja SEO, co nie jest rzadkością, to jest to szczególnie warte potępienia. Jakie są jednak rodzaje SEO, jeżeli mowa o etyce i bezpieczeństwie?

Czytaj więcej »

White Hat, Black Hat i Gray Hat SEO – jaka jest pomiędzy nimi różnica i dlaczego warto pozycjonować uczciwie?

Pozycjonowanie stron w dużej części opiera się na awansie w organicznych wynikach wyszukiwania, czyli na SEO. Awans w wyszukiwarce powinien być jednak osiągnięty uznanymi przez Google metodami. Niestety wiele osób stosuje nieuczciwe metody, a do tego, jeżeli stosuje je agencja SEO, co nie jest rzadkością, to jest to szczególnie warte potępienia. Jakie są jednak rodzaje SEO, jeżeli mowa o etyce i bezpieczeństwie?

Czytaj więcej »