Brief w kampanii reklamowej - czym jest i jak go pisać?

Brief jest dokumentem, który zdecydowanie warto stworzyć i doręczyć agencji marketingowej na początku współpracy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważny jest to dokument oraz jakie realnie korzyści daje jego przekazanie. W dalszej części tekstu prezentujemy wszystkie najważniejsze informacje o briefie — czym jest, dlaczego warto go dostarczyć agencji — a także podpowiadamy, jak możemy wykonać go samodzielnie, nie znając się na marketingu internetowym.

Czym jest brief tworzony do kampanii reklamowej

Brief to dokument techniczny, który tworzymy i przekazujemy agencji marketingowej przy rozpoczynaniu z nią współpracy. Ma on na celu wyznaczenie kierunku i charakteru zleconych działań. Choć nie jest to standardem, wiele agencji marketingowych, szczególnie tych renomowanych, wymaga od klienta przekazania briefu. Uwzględnia on informacje dotyczące zlecenia przeprowadzenia kampanii reklamowej, związanych z nim oczekiwań, celów oraz kwestii organizacyjnych. Stanowi fizyczne podsumowanie wszystkich ustaleń i rozmów, które prowadziliśmy wcześniej z agencją. Może zostać stworzony zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Najważniejsza jest jego treść, nie forma.

Dlaczego jego stworzenie jest tak ważne i jakie daje korzyści?

Stworzenie briefu i przekazanie go agencji marketingowej jest pod wieloma względami niezwykle korzystne. Z pewnością w taki sposób możemy realnie wpłynąć na skuteczność naszej kampanii promocyjnej. Jeśli agencja marketingowa będzie posiadała wiele danych na temat naszej marki oraz wizji reklamy, znacznie łatwiej będzie mogła przeprowadzić kampanię reklamową. Dane zawarte w briefie wpływają też często wymiernie i konkretnie na większą efektywność oraz skuteczność działań reklamowych, np. związanych z targetowaniem bądź mocnymi stronami naszego produktu, który promujemy. Tworzenie briefu jest proste i nie wymaga szczególnych umiejętności.

 

Brief zapobiega powstawaniu wielu nieprzewidzianych i negatywnych sytuacji, które wynikają z braku komunikacji lub wiedzy. Ułatwia on kontakt i współpracę między agencją marketingową a klientem oraz sprawia, że klient postrzegany jest bardziej profesjonalnie i często traktowany jest wówczas na partnerskich warunkach — co nie jest w wielu przypadkach takie oczywiste. Kolejną korzyścią płynącą z przekazania briefu agencji marketingowej jest możliwość dokładnego zaprezentowania naszych wymagań czy preferencji. Jest to dość trudno zrobić w pojedynczych e-mailach, czy też podczas rozmowy osobistej lub telefonicznej. W ten sposób możemy zatem przedstawić dokładnie wszystkie elementy, na których nam zależy i zadbać o to, aby nie zostały pominięte czy zapomniane podczas tworzenia kampanii reklamowej. Brief, co ważne, pomoże nam również w dochodzeniu swoich praw w razie niezrealizowania umowy przez agencję marketingową. Jeśli zaistnieje taka sytuacja, będziemy mieli szczegółowy wykaz elementów, na jakich nam zależało, a w umowie możemy określić, iż chcemy ich wykonania zgodnie z przekazanym briefem.

Jak stworzyć brief samodzielnie?

Jeśli już wiemy, czym jest brief oraz to, że warto go tworzyć i przekazywać agencji marketingowej, należy również powiedzieć jak samodzielnie go sporządzić i jakie dane należy w nim zawrzeć. Z pewnością brief powinien być dokumentem technicznym, minimalistycznym i możliwie jak najprostszym. Należy zatem zamieścić w nim jedynie te informacje, które są niezbędne, przedstawiając je w prosty sposób. Brief może mieć wersję papierową lub elektroniczną i powinien występować bez zbędnych elementów graficznych bądź opisowych. Dobrym pomysłem jest podzielenie go na różne sekcje, w których będziemy opisywali konkretne części kampanii reklamowej.

 

Pierwszym typem danych, jakie powinniśmy umieścić w briefie, są te dotyczące naszej marki. Będąc właścicielem, najlepiej wiemy, jakie są mocne strony naszej firmy bądź produktu, który chcemy promować, jaką misję posiada nasza marka oraz w jaki sposób chce być postrzegana. Są to ważne informacje, które będą wpływały na charakter reklamy i stylizację naszej marki. W tym miejscu warto również dodać dane adresowe czy też korespondencyjne do osób odpowiedzialnych za obsługę marketingową naszej marki, aby komunikacja z agencją była prosta i bezproblemowa.

 

Drugim typem danych, jakie powinniśmy zawrzeć, są te związane z funkcjonowaniem samej kampanii reklamowej. W tym miejscu należy określić, jakie środki posiadamy na całkowitą promocję, a także ewentualne preferencje z rozdysponowaniem budżetu, długością emisji reklamy oraz harmonogramem. Możemy wskazać tutaj również nasze wymagania odnośnie współpracy, a także wszystkie nasze preferencje odnośnie formy reklamy i tego jak chcemy, aby przebiegała dana kampania.

 

W kolejnej sekcji powinniśmy umieścić informacje odnośnie celu kampanii reklamowej oraz grupy docelowej, do której chcemy trafić. Są to ważne informacje, które będą wpływały na formę reklamy oraz jej targetowanie. Określając dokładnie to, co chcemy osiągnąć kampanią reklamową, ułatwiamy pracę agencji marketingowej, która będzie mogła dotrzeć z materiałem promocyjnym do konkretnej grupy osób. Możemy również określić pożądaną reakcję odbiorców na naszą reklamę oraz konkretne profity, jakie chcemy uzyskać.

 

W briefie, na samym końcu, możemy także stworzyć sekcję opisową, w której w dokładniejszy sposób opiszemy swoje uwagi, co zwiększy czytelność dokumentu. Możemy również zamieścić tam odnośniki, załączniki i wszystkie dodatkowe materiały, które pomogą agencji marketingowej stworzyć skuteczną kampanię reklamową.

 

Dobry brief powinien zawierać w sobie następujące dane:

  • dane i opis firmy,
  • informację na temat produktu i/lub marki.
  • opis sytuacji marki/produktu,
  • dotychczasową strategię marketingową/reklamową firmy,
  • informacje o konkurencji,
  • informacje o grupie docelową, o tym kto jest klientem firmy,
  • cele marketingowe planowanych działań,
  • cele komunikacyjne planowanych działań,
  • planowany zasięg kampanii marketingowej,
  • aktualne badania – dane badań i testów o produkcie bądź firmie,
  • opis przewag produktu nad produktami konkurencji,
  • wytyczne i wskazówki do tworzenia przekazu reklamowego (wraz z unikalną cechą marki),
  • pożądany wizerunek marki,
  • składniki i ograniczenia przekazu reklamowego,
  • ramy czasowe i budżet planowanej kampanii.

 

Tworzenie briefu nie jest obligatoryjne, aczkolwiek warto się tego podjąć. Jeśli planujesz współpracę z agencją marketingową, sformułowanie tego dokumentu na pewno przyniesie Twojej marce szereg korzyści.

Zobacz również:

Jak stworzyć lejek marketingowy pod webinar?

Pozycjonowanie stron w dużej części opiera się na awansie w organicznych wynikach wyszukiwania, czyli na SEO. Awans w wyszukiwarce powinien być jednak osiągnięty uznanymi przez Google metodami. Niestety wiele osób stosuje nieuczciwe metody, a do tego, jeżeli stosuje je agencja SEO, co nie jest rzadkością, to jest to szczególnie warte potępienia. Jakie są jednak rodzaje SEO, jeżeli mowa o etyce i bezpieczeństwie?

Czytaj więcej »

White Hat, Black Hat i Gray Hat SEO – jaka jest pomiędzy nimi różnica i dlaczego warto pozycjonować uczciwie?

Pozycjonowanie stron w dużej części opiera się na awansie w organicznych wynikach wyszukiwania, czyli na SEO. Awans w wyszukiwarce powinien być jednak osiągnięty uznanymi przez Google metodami. Niestety wiele osób stosuje nieuczciwe metody, a do tego, jeżeli stosuje je agencja SEO, co nie jest rzadkością, to jest to szczególnie warte potępienia. Jakie są jednak rodzaje SEO, jeżeli mowa o etyce i bezpieczeństwie?

Czytaj więcej »