Jak stworzyć lejek marketingowy pod webinar?

Lejek marketingowy pod webinar ma jeden cel – przekonać odbiorcę do zapisu. Webinary to obecnie jedna z najskuteczniejszych form sprzedaży, ponieważ uczestnicy mogą natychmiastowo uzyskać odpowiedzi na zadane pytania. Poza tym do spotkania online dołączają ciepłe leady, a w części sprzedażowej uczestniczą leady gorące, czyli osoby najbardziej skłonne do zakupu produktu lub usługi. Sprawdź, jak opracować lejek pod webinar sprzedażowy i pozyskiwać leady.

Lejek marketingowy pod webinar od podstaw

Lejek marketingowy przygotowywany pod webinary w górnej sekcji nie różni się znacznie od klasycznego. Przed przygotowaniem strategii marketingowej musisz określić grupę docelową. To pozwoli Ci dotrzeć z zaproszeniem do zapisu na webinar do szerokiego grona osób, wstępnie zainteresowanych Twoim produktem lub usługą. Poza tym zaczniesz budować bazę mailingową oraz będziesz mógł przeprowadzić lead scoring – w dalszym etapie. Natomiast teraz skupmy się na Twojej grupie docelowej. Zanim uruchomisz kampanię marketingową, określ najbardziej palące problemy potencjalnych klientów i zilustruj, jak klient się z nimi czuje. Potem przedstaw swój produkt lub usługę jako rozwiązanie. Nie wszystkie osoby, które zapiszą się na Twoją listę, przyjdą na webinar.

Przyciągniecie zainteresowania odbiorcy

Uwagę odbiorcy w lejku marketingowym pod webinar możesz pozyskać na wiele sposobów: filmy na YouTube, blog, itd.. Załóżmy jednak, że nie posiadasz jeszcze bazy mailingowej, ani żadnej publiczności na platformach społecznościowych. W takim przypadku opracuj reklamę na Facebooku. Płatna reklama to najszybszy sposób na dotarcie do odpowiedniej grupy docelowej i budowanie listy mailingowej. Pamiętaj, że nie każda osoba, która kliknie reklamę stanie się Twoim klientem. Skuteczna reklama powinna zawierać obietnicę marketingową: pokazywać, jak odbiorca może uniknąć bólu lub jakie korzyści uzyska po skorzystaniu z oferty. Zaletą reklamy na Facebooku jest fakt, że możesz je skierować do określonej grupy docelowej, np. ze względu na wiek, płeć, miejsce zamieszkania, zainteresowania, itd. W reklamie umieść także perswazyjną grafikę, która wyróżni się na tle innych, ponieważ Facebook to platforma, na której znajduje się mnóstwo postów z obrazkami. Tekst na grafice nie powinien przekraczać 20% jej obszaru. Stwórz 3 reklamy i testuj, która osiągnie najwyższą skuteczność.

Landing page – czyli strona zapisu na webinar

Landing page w lejku marketingowym to strona lądowania, za pomocą której możesz pozyskiwać leady. Umieść na niej grafikę, nagłówek wzbudzający ciekawość oraz 3 – 4 korzyści, które odniesie odbiorca. Pamiętaj, aby na końcu dodać widoczne CTA, czyli wezwanie do akcji, np.: zapisuję się teraz, rezerwuję swoje miejsce, itd. Kolor przycisku powinien wyróżniać się na tle innych elementów, aby odbiorca łatwiej go zauważył. W przypadku rozbudowanych landing page umieść w treści 2 lub 3 CTA, aby znajdowały się w zasięgu ręki odbiorcy. W kampanii marketingowej polecam Ci przeprowadzić testy i wykonać 3 strony lądowania, aby ocenić skuteczność. Na każdą powinno zostać wygenerowane minimum 50 wejść. Grafika powinna być taka sama lub spójna z tą, której użyjesz w reklamie oraz nawiązywać do tematyki webinaru. W formularzu zapisu na landing page możesz pozyskiwać: imię, nazwisko, e-mail lub ewentualnie numer telefonu. Polecam Ci zastosować Double opt-in, czyli potwierdzenie maila po zapisie Dzięki temu zyskasz pewność, że e-mail podany w formularzu należy rzeczywiście do danej osoby. W przeciwnym razie Twoje wiadomości mogą zostać potraktowane jako spam.

Wideo czy grafika w lejku marketingowym?

Zadaniem landing page w lejku marketingowym jest „przechwytywanie” kontaktów. Grafika zgodna z przekazem marketingowym działa podprogowo. Znacz powiedzenie: jeden obraz jest wart więcej niż 1000 słów? Natomiast: jedno wideo jest warto więcej niż 1000 obrazów. Prawidłowo nagrane wideo działa podprogowo na umysł odbiorcy. Jeśli nie masz oporów przed nagrywaniem, to umieść wideo z zapowiedzą korzyści, które odniesie uczestnik webinaru. Na końcu nagrania dodaj jasny komunikat, typu: zapisz się teraz i potwierdź subskrypcję. Dlaczego wideo pozwala uzyskać wyższą konwersję niż grafika? Ponieważ odbiorcy są bombardowani reklamami statycznymi online i offline. Natomiast ruchome obrazy, z których składa się wideo, przykuwają uwagę mózgu i oddziałują na emocje.

Co jeszcze jest ważne?

Skuteczność landing page zależy również od ilości klików, które musi wykonać odbiorca, zanim wykona NOA (najbardziej oczekiwaną akcję). W tym przypadku to potwierdzenie zapisu na webinar przez kliknięcie linka aktywacyjnego. Po potwierdzeniu koniecznie wyślij wiadomość z podziękowaniem za zapis – najlepiej natychmiastowo lub przekieruj subskrybenta na stronę z podziękowaniem. Genialnym narzędziem w tworzeniu lejka sprzedażowego oraz pod webinaria jest autoresponder. Przed rozpoczęciem webinaru wyślij 2 przypomnienia, np. 2 godziny przed i 15 minut przed rozpoczęciem spotkania. Organizuj webinary w godzinach, w których Twoja grupa docelowa ma czas na oglądanie, w przeciwnym razie kampania nie przyniesie efektów. Jeśli sprzedajesz usługi dla osób pracujących na etacie (np. ubezpieczenia, księgowość, szkolenia giełdowego, itd.) to mają czas na oglądanie wieczorem, np. o 18. Testuj różne godziny, aby przekonać się, które są optymalne do prowadzenia spotkań online

Lejek marketingowy pod webinar – podsumowanie

Jeśli chcesz stworzyć lejek marketingowy pod webinar sprzedażowy, to przeprowadź klienta przez poniższe etapy:

 

Reklama – przyciągnij uwagę odbiorców za pomocą płatnej i dobrze stargetowanej reklamy. To pozwoli Ci dotrzeć do osób, które są potencjalnie zainteresowane ofertą. Reklama to pierwszy i największa sekcja lejka marketingowego.

 

Strona lądowania – na landing page możesz użyć grafiki lub wideo. Jeśli zdecydujesz się na grafikę, to stwórz ciekawy nagłówek oraz wypisz 3 – 4 największych korzyści dla odbiorcy, które zyska przez uczestnictwo w webinarze.

 

Wiadomość z podziękowaniem – wyślij podziękowanie natychmiastowo po potwierdzeniu subskrypcji przez odbiorcę lub przekieruj go na stronę z podziękowaniem.

 

Wiadomości z przypomnieniem – wyślij 2 – 3 wiadomości z przypomnieniem o spotkaniu online. Podaj datę i godzinę rozpoczęcia webinaru.

 

Webinar – przygotuj plan webinaru i przedstaw go językiem korzyści na wstępie. Dzięki temu odbiorca dowie się, czego dokładanie może oczekiwać. Jeśli dopiero zaczynasz marketing online, to przetestuj czas trwania webinaru. Ważne jest również utrzymanie uwagi odbiorców, aby doprowadzić ich do zakupu. Dlatego przygotuj plan i potrzebne materiały.

 

Follow-up – po zakończonym webinarze, następnego dnia wyślij wiadomość z podziękowaniem i nagraniem. Dzięki temu osoby, które nie były, będą miały okazję obejrzeć materiał. Natomiast Ty zwiększysz szansę na sprzedaż i prędzej zbudujesz wizerunek eksperta.

 

Budowanie pozytywnych relacji i zaufania – większość osób, które przybędzie na webinar, nie kupi. Ale odpowiednio skonstruowany lejek marketingowy, pozyska leady, które możesz ocieplać przez udostępnianie wartościowych treści. Na podstawie podjętych aktywności, możesz przeprowadzić lead scoring, aby dopasować strategię marketingową do każdej grupy. Pamiętaj, że niektóre osoby potrzebują więcej czasu, aby CI zaufać i skorzystać z Twojej oferty. Po webinarze szkoleniowym wyślij e-mail z podziękowaniem za uczestnictwo i zaproś na webinar sprzedażowy.

 

Lejek marketingowy pod webinar, nie powinien być zakończony po spotkaniu. Podziel pozyskane leady na: zimne (które nie uczestniczyły w webinarze), ciepłe (które uczestniczyły, ale nie dokonały zakupu) i zimne (które zakupiły produkt lub usługę. Oczywiście to uproszczony schemat klasyfikacji leadów, ponieważ więcej możesz przeczytaj tutaj>>

Zobacz również:

Jak stworzyć lejek marketingowy pod webinar?

Pozycjonowanie stron w dużej części opiera się na awansie w organicznych wynikach wyszukiwania, czyli na SEO. Awans w wyszukiwarce powinien być jednak osiągnięty uznanymi przez Google metodami. Niestety wiele osób stosuje nieuczciwe metody, a do tego, jeżeli stosuje je agencja SEO, co nie jest rzadkością, to jest to szczególnie warte potępienia. Jakie są jednak rodzaje SEO, jeżeli mowa o etyce i bezpieczeństwie?

Czytaj więcej »

White Hat, Black Hat i Gray Hat SEO – jaka jest pomiędzy nimi różnica i dlaczego warto pozycjonować uczciwie?

Pozycjonowanie stron w dużej części opiera się na awansie w organicznych wynikach wyszukiwania, czyli na SEO. Awans w wyszukiwarce powinien być jednak osiągnięty uznanymi przez Google metodami. Niestety wiele osób stosuje nieuczciwe metody, a do tego, jeżeli stosuje je agencja SEO, co nie jest rzadkością, to jest to szczególnie warte potępienia. Jakie są jednak rodzaje SEO, jeżeli mowa o etyce i bezpieczeństwie?

Czytaj więcej »